شکست رکورد رشته‌های فریزبی در المپیاد ورزش دانشجویی/ تیم ملی فریزبی تشکیل می‌شود

رئیس انجمن فریزبی ایران گفت: قهرمانان رشته فریزبی رکورد رشته‌های مختلف این ورزش را در المپیاد ورزش‌های همگانی  دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور شکستند.

علی ذاکریان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به برگزاری پنجمین دوره المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان سراسر کشور به میزبانی شهر کرد اظهار داشت: این دوره از رقابت‌ها 28 تا 31 مردادماه در بخش دختران و دوم تا ششم شهریور 1401 ویژه پسران برگزار شد.

وی افزود: رویداد فریزبی این دوره از المپیاد ورزشی در سه رشته دقت، مسافت و حداکثر زمان پرواز و یا به عبارتی( MTA )برگزار شد که در بخش دختران از 26 دانشگاه و 70 ورزشکار و در بخش پسران نیز از 30 دانشگاه و 79 ورزشکار با یکدیگر به رقابت پردازند.

رئیس انجمن فریزبی ایران با بیان اینکه این رویداد ورزشی در سطح بسیار بالایی برگزار شد و در دو آیتم مسافت و حداکثر زمان پرواز دیسک (MTA) رکورد کشور جابجا شد، بیان کرد: در بخش مسافت علیرضا ذاکریان از دانشگاه علامه طباطبایی با رکورد 81.92 متر، 6.92 متر رکورد کشور را جابجا کرد. رکورد کشور در این بخش 75 متر بود. در بخش حداکثر زمان پرواز و یا ام تی ای نیز رکورد کشور 9.28 ثانیه بود که سهیل تیموری از دانشگاه فرهنگیان مازندران با رکورد 10.32 ثانیه 1.04 صدم ثانیه رکورد کشور را جابجا کرد که نشان از سطح بالای رویداد داشت.

وی اظهار کرد: در پایان این رقابت‌ها و در بخش آقایان تیم‌های دانشگاه فرهنگیان مازندران، دانشگاه فرهنگیان گلستان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به مقام‌های اول تا سوم دست یافتند. همچنین در بخش بانوان نیز دانشگاه قم، اصفهان و دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران شاهرود موفق به کسب رتبه اول تا سوم شدند. تیم فرهنگیان استان مازندران با مربی‌گری امیدفرتاش با کسب مدال‌های مختلف رنگارنگ طلا و نقره در مجموع به عنوان تیم برتر تیمی این دوره از مسابقات شناخته شدند.

ذاکریان با قدردانی از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم به جهت حمایت از رشته فریزبی در رویداد دانشجویان و میزبانی خوب دانشگاه شهرکرد مطرح کرد: امیدواریم این رشته ورزشی جذاب در ورزش دانشگاهی کشور، ورزش دانش‌آموزی و ورزش محلات شهرستان‌ها و کل کشور توسعه پیدا کند، چرا که ورزش فریزبی یک ورزش خانوادگی با کمترین هزینه است و می‌تواند توسعه پیدا کند.

این فعال ورزشی تصریح کرد: به منظور پاسداشت یاد و خاطره شهدا این رویداد نیز به یاد شهید تازه به وطن برگشته مدافع حرم محمدامین کریمیان برگزار شد.

رئیس انجمن ورزش فریزبی همچنین به برگزاری دومین طرح ملی دیسک طلایی اشاره کرد و گفت: این رویداد نیز با توجه به اعلام آمادگی میزبانی توسط استان البرز و مازندران در دو بخش رویداد آلتیمیت و میدانی ویژه آقایان و بانوان ورزشکار سراسر کشور برگزار می شود.

وی ادامه داد: پس از برگزاری این دوره از مسابقات، تیم ملی فریزبی دختران و پسران فریزبی کشور تشکیل و برای شرکت در رقابت‌های ملی تمرین‌های خود را انجام می‌دهند.

ذاکریان خاطرنشان کرد: دومین طرح ملی دیسک طلایی با ثبت نام و مشارکت ورزشکاران از محلات و شهرستان ها آغاز شده و تاکنون بیش از 10 هزار نفر برای شرکت در این رویداد ثبت نام کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود این مشارکت در استقبال از این رشته ورزشی در کشور به 30 هزار نفر برسد.

به گزارش تسنیم، فریزبی به صفحه‌ای از جنس پلاستیک به شکل دایره‌ای و لبه‌دار گفته می‌شود که وزن آن بین 110 تا 200 گرم و به قطر 20الی 25 سانتی‌متر است. صفحه فریزبی به واسطه شکل آیرودینامیک خود، قادر است تا مدتی روی هوا معلق بماند یا به صورت چرخان چرخان مسافتی را طی کند. از دیسک فریزبی برای تفریح و ورزش رقابتی استفاده می‌شود.

بازی فریزبی را در محیط باز با هر وسیعتی مثل پارک، پارکینگ و … با حداقل حضور دو نفر می‌توان انجام داد. بازی به صورت پر تاپ و دریافت صفحه طبق قوانین خاصی است.

آلتیمیت

یکی از جذاب ترین، مهیج ترین و پرطرفدارترین بازی های فریزبی، آلتیمیت است. آلتیمیت یک بازی تیمی است که تعداد نفرات هرتیم 7 نفر بوده و با یک دیسک انجام می شود. بازی در یک زمین مستطیل شکل برگزار می شود و در دو طرف انتهایی زمین محوطه گل در نظر گرفته شده است که هدف هر تیم به دست آوردن گل می باشد

حداکثر زمان پرواز (MTA)

ورزش ایران ,

در این رقابت بازیکن با قرار گیری مناسب در جای تعیین شده ، پرتاب خود را با توجه به جهت و سرعت وزش باد به نحوی انجام دهد که دیسک بیشترین زمان ممکن را در هوا پرواز کند و پرتاب کننده حتماً باید دیسک را قبل از برخورد با زمین با یک دست  دریافت کرده و کاملاً در اختیار گیرد.

مسافت

ورزش ایران ,

این رقابت یکی از ساده ترین ورزش های فریزبی است. هدف این بازی پرتاب دیسک به دورترین نقطه ممکن است. این امر میسر نمی شود مگر این که بازیکن قدرت بدنی بالا و آمادگی جسمانی زیادی داشته باشد. تکنیک پرتاب یکی از عوامل مهم اثرگذار در افزایش مسافت دیسک است.

دقت

هدف این رقابت پرتاب دیسک با نهایت دقت به سمت هدف مشخص شده می باشد. شاید این رقابت به ظاهر ساده و آسان به نظر برسد ولی عملاً نیازمند مهارت های خاصی است. تمرین و تکرار زیاد می تواند نتایج قابل قبولی را به همراه داشته باشد.

ورزش ایران ,

پرتاب کننده از هر 7 موقعیت مکانی که در شکل زیر مشخص شده است 4 پرتاب انجام می دهد. هر دیسکی که به شکل صحیح پرتاب و به درون دروازه برود ، یک امتیاز محسوب می شود و حداکثر امتیاز 28 می باشد. هر پرتاب کننده در هر ایستگاه یک دقیقه فرصت پرتاب و در مجموع هفت دقیقه فرصت دارد کل 28پرتاب خود را انجام دهد.

انتهای پیام/