نشست کمیسیون مربیان فدراسیون های ورزشی با وزیر ورزش و جوانان

نشست کمیسیون مربیان

کیومرث هاشمی: موفقیت ورزش ما در بازی های المپیک، مدیون مربیان ایرانی است. خودباوری در میان مربیان ایرانی باید تقویت شود و به دنبال ایجاد یک تشکل در وزارتخانه در بخش مریبان هستیم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: موفقیت ورزش کشور ما در بازی های المپیک، مدیون مربیان ایرانی است و یکی از وظایف ورزش کشور، تقویت خودباوری میان مربیان است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، اولین نشست کمیسیون های ورزشی امروز با کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان برگزار شد. در این جلسه نمایندگان کمیسیون مربیان فدراسیون ها به نمایندگی از سایر مربیان دغدغه ها و مشکلات خود را در حضور وزیر ورزش و جوانان مطرح کردند.

وزیر ورزش و جوانان در این جلسه گفت: بنای ما بر این است تا نشست های این چنینی را برگزار کنیم و هدف از برگزاری نشست، گفت و گوی دو طرفه میان ما و شماست و این گفت و گو می تواند به پیش برد اهداف کمک کند و امیدوارم این جلسات استمرار داشته باشد و از نقطه نظرات دوستان استفاده می کنیم.

او ادامه داد: زمانی کمیسیون ها فعال می شوند که انتخابات در آن برگزار می شود و مجامع آن فعال هستند. ما اگر بهترین ورزشکاران را هم داشته باشیم و اگر مربی خوبی نداشته باشیم، ضزبه می خوریم. بنا این است که از ظرفیت مربی داخلی استفاده کنیم و سیاست ما در رابطه با مربیان خارجی هم اولویت این است که در رده های پایه از آن بهره ببریم، البته این یک مساله مطلقی نیست و در برخی شرایط تغییراتی وجود خواهد داشت. 

هاشمی افزود: آموزش را اگر از مربی جدا کنند، مثل آب راکد می ماند و باید مربیان خود را با علم روز، بروزرسانی کنند و ما در این جلسه به دنبال این هستیم تا نقش مربیان در توسعه ورزش پررنگ تر شود. کمیسیون مربیان و ورزشکاران از رکن های اساسی ورزش هستند و شان ما به خاطر وجود ورزشکاران است و این ورزشکاران به وسیله مربیان آماده می شوند.

او در خصوص تدوین دستورالعمل حق رشد در دنیای ورزش گفت: قانونی است به نام رشد و این در فوتبال پیگیری می شود. ما این را در کشور خودمان می توانیم پیگیری کنیم و ما مواردی در فوتبال داشتیم که فیفا برای بازیکنان ما حق رشد در نظر گرفتند. مربیان بازیکن ساز ما باید دیده شوند و این اتفاق یک روز باید عملیاتی شود

هاشمی درخصوص شرایط و ارزش مربیان داخلی گفت: ارزش مربیان ایرانی با قراردادشان مشخص می‌شود و کم‌ترین قراردادها برای مربیان ایرانی است. موفقیت ورزش کشور ما در بازی‌های المپیک، مدیون مربیان ایرانی است و یکی از وظایف ورزش کشور، تقویت خودباوری میان مربیان است. پیشنهاد می‌کنم فیلم “پرویز خان” را تماشا کنید و این فیلم، فیلم وزارت ورزش است و خروجی این فیلم این است که ما با مربی ایرانی می‌توانیم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: وظیفه‌ای که یک مربی برای زیرمجموعه خود دارد، بسیار مهم است. تختی به خاطر مردم‌دار بودنش تختی شده است و مربیان نقش مهمی در این راستا و ترویج اخلاق در ورزش را دارند و ما باید ظهور و بروزش را در ورزشکاران ببینیم.

او افزود: مربیان می‌توانند در کرسی‌های بین‌المللی حضور داشته باشند و هرچه درجه و جایگاه یک مربی بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد شد و ما باید این را در عرصه مورد نظر عملیاتی کنیم.

هاشمی درباره ایجاد شبکه ارتباطی میان مربیان گفت: باید بهترین مربیان ما در رده‌های پایه و دیگر رده‌ها حضور داشته باشد و این مساله را امور باشگاه‌ها باید در نظر بگیرد. یک شبکه ارتباطی برای مشکلات و دغدغه مربیان باید شکل بگیرد. شبکه ارتباطی مربیان در وزارتخانه باید شکل بگیرد و این هم‌افزایی می‌تواند راهگشا باشد.

او در پایان اظهار کرد: کمیسیون مربیان باید از همه ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کند و برای اینکه مربیان داخلی ما به درجات خوب برسند، باید روحیه خودباوری آن‌ها تقویت شود و امیدوارم شاهد حضور مربیان ایرانی در راس تیم‌های ملی باشیم.